چهارسو بازار
چهارسو بازار

آخرین به‌روزرسانی: ۳ فروردین ۱۳۹۹

معاملهٔ حضوری؛
امن‌ترین راه معامله و پرداخت حضوری:
امن‌ترین و بهترین راه خرید، معاملهٔ حضوری است. یعنی خریدار در ملاقات حضوری با فروشنده، کالا را ببیند، بررسی کند و همان زمان مبلغ را پرداخت نماید. هرگز بعد از تحویل کالا یا خدمات، پرداخت مبلغ را به زمان دیگری موکول نکنید.مکان امن: برای معاملهٔ حضوری، مکان‌های عمومی و شلوغ مانند شعب بانک و کلانتری‌ها مناسب هستند.شواهد معامله: بهتر است هنگام خرید کالا، رسید کتبی معتبر از فروشنده دریافت کنید.

نکات مهم در انتقال وجه:
پرداخت نقدی: بهتر است پرداخت مبلغ به صورت نقدی باشد.پرداخت اینترنتی و کارت به کارت: در صورت پرداخت اینترنتی یا کارت به کارت، به دیدن رسید پرداخت اکتفا نکنید. قبل از تحویل کالا، شخصاً از وارد شدن مبلغ به حسابتان مطمئن شوید.چک و سفته: چک و سفته ممکن است نقد نشوند. برای کسب اطلاعات بیشتر، به قوانین رسمی چک رجوع کنید.چک رمزدار بانکی: در صورت دریافت چک‌های رمزدار بانکی، با مراجعه به بانک مورد نظر، از اصالت آن مطمئن شوید.

نکات مهم پیش از معامله:بیعانه ندهید: هرگز پیش از دریافت کالا، هزینه‌ای تحت عنوان بیعانه، شیرینی، رزرو و… پرداخت نکنید. در صورتی که فروشنده از شما درخواست بیعانه کرد، لطفاً مورد را از طریق «گزارش مشکل آگهی» به گروه چهار سو اطلاع دهید.ذخیرهٔ اطلاعات: اطلاعات فروشنده و آگهی را حتماً ذخیره کنید تا در صورت نیاز، دسترسی سریع داشته باشید.امنیت در ملاقات: اگر می‌خواهید مبلغ قابل توجهی به کسی که نمی‌شناسید بپردازید یا کالای گران قیمتی را با خود حمل کنید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً کسی همراه شما باشد. در غیر این صورت، فردی را در جریان جزئیات مکان و زمان ملاقات و مشخصات طرف مقابل بگذارید.درخواست فاکتور خرید: در مورد برخی کالاها مثل طلا و جواهر، بهتر است از فروشنده بخواهید فاکتور خرید را به همراه داشته باشد.درخواست بسته‌بندی اولیه: برای خرید محصولات هنری (مانند فرش . تابلو هنری . سفال . انتیک و …)، بهتر است از فروشنده بخواهید بسته‌بندی اولیه کالا را نیز ارائه کند.مدارک مالکیت و شناسایی کالا: در معاملات هنری ، بررسی تمام مدارک مالکیت و فاکتور الزامی است. تجربه نشان داده است لوازم هنری بدون فاکتور و یا رسید معتبر مشکوک در معامله هستند . توجه داشته باید حتما از فروشنده حتی اگر خانگی شخصی باشد یک کپی از کارت شناسایی درخواست کنید جهت اطمینان از معامله و یا فروسنده یک فاکتور معتبر در اختیار داشته باشد.پرهیز از مزاحمت: دادن اطلاعات شخصی که نامربوط به معامله است، فقط احتمال مزاحمت را بالا می برد.

امکان معاملهٔ حضوری وجود ندارد؟ دقت کن